Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2021, 08:41 Aktualizované dňa 24.09.2021 o 09:03

Pád Evergrande sa priblížil, gigant nevyplatil milióny zahraničným veriteľom

Lehota na zaplatenie úrokov z dlhopisov vo výške 83,5 milióna dolárov vo štvrtok vypršala bez komentára spoločnosti.

Pád Evergrande sa priblížil, gigant nevyplatil milióny zahraničným veriteľom
Zdroj: Reuters

Niektorí držitelia dlhopisov developerskej spoločnosti China Evergrande Group v zahraničí nedostali zaplatené úroky vo štvrtok 23. septembra, v termíne ich splatnosti. Uviedli to dvaja ľudia oboznámení s touto záležitosťou. To zvyšuje obavy o osud developera.

​Lehota na zaplatenie úrokov z dlhopisov vo výške 83,5 milióna USD (71,28 milióna eur) vo štvrtok vypršala bez komentára spoločnosti Evergrande, ktorej kopa dlhov straší svetové trhy. Spoločnosť teraz vstúpi do 30-dňovej ochrannej lehoty a v prípade, že neuhradí svoje záväzky, hrozí jej bankrot. A to už budúci týždeň firmu čaká splátka ďalších 47,5 milióna dolárov.

Desivé mlčanie

Hovorca Evergrande na žiadosti o komentár neodpovedal. Skupina je druhým najväčším developerom v Číne s viac ako 200-tisíc zamestnancami, 1 300 projektmi v 280 mestách a majetkom 2,3 bilióna jüanov (304,06 miliardy eur). Veriteľom dlží zhruba dva bilióny CNY.

"Toto je obdobie desivého mlčania. Nikto teraz nechce nič riskovať," povedal Howe Chung Wan zo singapurskej spoločnosti Principal Global Investors.

"Neexistuje žiadny precedens s firmou veľkosti Evergrande ... budeme musieť počkať nejakých ďalších desať dní a uvidíme, ako sa to vyvinie," dodal.

Ostatní veľkí developeri, ako sú napríklad Vanke Co., štátna spoločnosť Poly Group a Wanda Group, podobné problémy nehlásili. Ale stovky menších stavebných firiem skončili po tom, ako regulačné úrady začali v roku 2017 sprísňovať kontrolu nad financovaním.

Hrozia sociálne nepokoje

Čínska centrálna banka počas piatku napumpovala do bankového systému dodatočné peniaze, aby finančným trhom vyslala signál, že je pripravená v prípade potreby zasiahnuť. K samotnému Evergrande sa však úrady nijako nevyjadrili a ani čínske štátne médiá o možnom záchrannom balíčku pre firmu nič nepíšu.

Čínska vláda pritom stojí medzi dvoma náročnými voľbami. Prípadná pomoc pre Evergrande by viedla k úpadku finančnej disciplíny ďalších zadlžených developerov, naopak krach by okrem ťažkej rany pre banky a finančné trhy znamenal aj riziko sociálnych nepokojov.

​​V piatok investori, ktorí sa zhromaždili pred sídlom Evergrande v Šen-čene, uviedli, že spoločnosť súhlasila s telefonickým rozhovorom.

Evergrande v stredu 22. septembra oznámila, že sa dohodla na detailoch uhradenia úrokov splatných vo štvrtok bankám a ďalším držiteľom dlhopisov v Číne, ale žiadne ďalšie podrobnosti nezverejnila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.