Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2021, 10:55

Do roku 2050 bude elektrifikácia v doprave dominovať. Rafinérske kapacity klesnú o polovicu

Elektrifikácia automobilovej dopravy povedie do roku 2050 k 50-percentnému poklesu dopytu po kapacite rafinérií.

Elektromobily sú čoraz rozšírenejšie
Zdroj: Pixabay/Marilyn Murphy

Globálna snaha o elektrifikáciu cestnej dopravy s cieľom zredukovať emisie oxidov uhlíka môže do roku 2050 znížiť dopyt po kapacite rafinérií vo svete na polovicu. Uviedla to poradenská spoločnosť Rystad Energy so sídlom v nórskom Osle.

Mukesh Sahdev, senior viceprezident a vedúci spoločnosti Rystad Energy odhaduje, že niekedy do roku 2050 bude automobilová doprava "blízko k 90-percentnej elektrifikácii". Tento scenár pravdepodobne povedie k poklesu globálnej rafinérskej kapacity o 50 percent.

Elektromobily znížia celosvetovú spotrebu benzínu a nafty, ale dopyt po ďalších ropných produktoch v leteckom, námornom a petrochemickom sektore môže zostať vysoký v dôsledku urbanizácie, čo bude pre rafinérsky sektor predstavovať výzvu, uviedol Mukesh.

Domnieva sa preto, že dôjde k "významnej racionalizácii nadväzujúcich aktív v celom dodávateľskom reťazci". Napríklad namiesto benzínu a nafty sa bude vyrábať viac takzvaného ropného koksu pre grafit v batériách, povedal a dodal, že globálny dopyt po rope by však v krátkodobom horizonte mohol rásť. Dôvodom je "zadržaný dopyt" po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.