27.04.2015, 14:54

Fico chcel znížiť dane. Do volieb to už nestihne

Robert Fico potvrdil slová ministra financií Petra Kažimíra, že môže sa korporátna daň znížiť, to však mohlo byť skôr súčasťou novej vlády

Fico chcel znížiť dane. Do volieb to už nestihne

Dane sa už pred voľbami zrejme znižovať nebudú. Vyplýva to zo slov premiéra Roberta Fica, ktorý na dnešnom fóre HN Clubu pripustil, že ak to finančná kondícia štátu dovolí, napríklad korporátne dane by mohli klesnúť. Už však nie v tomto volebnom období.

"Nepredpokladám, že by v tomto roku došlo k zmenám daňových sadzieb. Skôr by to mohlo byť predmetom nového programového vyhlásenia," tvrdí predseda vlády.

Ako dodal, v hre by bolo zrejme zníženie dane z príjmov právnických osôb o jeden percentuálny bod. Jeho kabinet pritom pôvodne daň zvýšil z 19 percent na 23 percent, aby následne v roku 2014 túto sadzbu znížil na 22 percent. Úpravy sadzieb sa zrejme do volieb nedočkajú ani fyzické osoby. "Pokiaľ ide o fyzické osoby, zostane daň v tej istej štruktúre. Teda 19 percent pre všetkých s výnimkou tých, ktorí zarábajú viac," hovorí.

Premiér však už začína naznačovať jednotlivé body z pripravovaného druhého sociálneho balíka jeho vlády. Politicky by ich mali predstavitelia vládneho Smeru schváliť koncom mája. "Máme záujem na podpore cestovného ruchu, kde očakávame, že ak nájdeme vhodnú formu podpory rodín na Slovensku, aby trávili dovolenku v slovenských turistických zariadeniach, tak to bude obojstranne prínosné tak pre biznis, ako aj pre štát v podobe DPH," povedal Fico.

Podpory by sa mali dočkať ľudia aj pri zatepľovaní rodinných domov. Tá by mala mať formu dotácie na časť vynaložených nákladov po predložení relevantných dokladov. Celkovo sa chce však podľa Fica vláda pri koncipovaní druhého sociálneho balíka sústrediť predovšetkým na zamestnávanie ľudí a mladé rodiny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.