12.03.2013, 16:06

Šéf Bundesbank: Kríza v eurozóne ešte neskončila

Podľa Jensa Weidmanna by eurozóna nemala povaliť v nastolených reformách.

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Podľa šéfa nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jensa Weidmann dlhová kríze v eurozóne ešte neskončila ani napriek priaznivejšej situácii na finančných trhoch. Šéf Bundesbank zároveň dodal, že vlády krajín eurozóny musia pokračovať reformách aby odstránili základné ekonomické problémy.  Informovala agentúra Reuters.

"Kríza neskončila ani napriek terajšiemu pokoju na finančných trhoch," povedal Weidmann. Zároveň vyjadril obavy ohľadom ďalšieho osudu reforiem na Cypre, v Taliansku a Francúzsku.

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters


Nemecká ekonomika je podľa Weidmanna aj naďalej v dobrom stave. Nemecká centrálna banka Bundesbank predpovedala, že ekonomika krajiny už v tomto štvrťroku ožije a začne rásť po tom, ako v posledných troch mesiacoch 2012 jej výkon klesol medzikvartálne o 0,6 %. 

Väčšina analytikou oslovených agentúrou Reuters predpokladá, že najväčšia európska ekonomika sa vyhne recesii.

ECB najnovšie znížila svoj odhad vývoja ekonomiky eurozóny na rozmedzie od -0,9 do -0,1 %. Nová prognóza znamená zhoršenie hornej hranice vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) v porovnaní s ostatným odhadom v decembri minulého roka, keď ECB predpokladala rozmedzie vývoja ekonomiky eurozóny pre tento rok od -0,9 % do +0,3 %. V decembri tak ešte počítala s určitou možnosťou rastu, zatiaľ čo podľa novej prognózy predpokladá, že poklesu sa ekonomika eurozóny tento rok nevyhne.  

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.