06.11.2014, 00:00

Rastiete. Ale na reformy nesmiete zabudnúť

Nie je možné, aby bola na Slovensku taká vysoká nezamestnanosť, a pritom mali firmy problémy nájsť kvalifikovaných ľudí, hovorí pre HN Ángel Gurría.

Rastiete. Ale na reformy nesmiete zabudnúť

Generálny sekretár Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Ángel Gurría bol na Slovensku prezentovať výsledky prieskumu OECD hodnotiaceho slovenskú ekonomiku. Napriek mnohým pozitívnym správam, ktoré sa týkali najmä rastu HDP, nám vyčítal najmä vysokú nezamestnanosť, drastické regionálne rozdiely a veľmi slabú ochotu ľudí sťahovať sa za prácou. Počas prezentácie výsledkov prieskumu Ángel Gurría odpovedal aj na otázky HN:

Jednou z najkritizovanejších oblastí v správe OECD bola na Slovensku pracovná mobilita.

Čo sa týka ochoty Slovákov sťahovať sa za prácou, ste na úplnom chvoste spomedzi všetkých členských krajín OECD. Len menej ako 0,5 percenta populácie je ochotné sťahovať sa za prácou, kým v Maďarsku sú to až štyri percentá. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že Slováci len veľmi neradi bývajú v prenajatom a radšej nehnuteľnosť vlastnia, čo im potom znemožňuje sťahovanie sa za prácou, hoci Slovensko je relatívne malá krajina.

Ak sa pozrieme na ekonomický rast, ako je na tom Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami?

Je to veľmi jednoduché, pretože čísla hovoria samy za seba. S

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.