Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 12:04

Je to, ako by si bežný cyklista kúpil bicykel od Sagana, hovorí analytik o nákupe stíhačiek F-16

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s bezpečnostným analytikom Jurajom Krúpom o nákupe amerických stíhačiek F-16.

"To, či boli F-16 lacnejšie ukáže až čas. Možno budeme prekvapení, čo všetko budeme musieť doplácať, aby sme mohli na týchto stíhačkách lietať alebo ich mať vyzbrojené," hovorí riaditeľ programu Bezpečnosť a obrana Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Juraj Krúpa. 

Slovenská vláda včera schválila nákup amerických stíhačiek F-16, ktorými armáda nahradí dosluhujúce stroje MiG-29 ruskej výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Pellegriniho uprednostnil pred švédskymi lietadlami JAS-39 Gripen. 


"Ste bežný cyklista, chodíte sa na bicykli povoziť raz do týždňa alebo cez víkend. Aký si kúpite bicykel? Ten, ktorý vám postačuje alebo od Sagana? My sme si teraz kúpili Saganov bicykel. Ja som rád, že naši vojaci budú mať špičkové lietadlá za značnú časť finančných prostriedkov z nášho rozpočtu, ale otázka je, či by nám nestačili aj gripeny," tvrdí Krúpa. 

Krúpa kritizuje aj to, že pred rozhodnutím vlády neprebehla diskusia. "V Nórsku alebo Dánsku, keď sa ide kupovať jedna fregata, tak sú toho plné noviny, je o tom veľká diskusia v opozícii aj koalícii. U nás to prebieha štýlom zvoľte si nás, buďte ticho a my už vieme, čo je pre vás dobré," doplnil.

Sú lepšie švédske stíhačky Gripen alebo americké F-16? Je 1,6 miliardy eur konečná suma? Aké sú hlavné pochybnosti ohľadom obchodu? Aj na tieto otázky odpovedá v rozhovore pre HNtelevíziu bezpečnostný analytik Juraj Krúpa.   

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.