Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 09:41 Aktualizované dňa 07.09.2018 o 13:35

Priemerná mzda sa vyšplhala nad tisíc eur. Pozrite sa, koľko Slováci zarábajú v jednotlivých odvetviach

Najviac Slováci zarobili vo finančníctve a v poisťovacích činnostiach.

Slováci zarábajú v priemere viac ako tisíc eur. Priemerná mesačná mzda sa v druhom štvrťroku vyšplhala na 1004 eur a druhýkrát v histórii prekonala psychologickú hranicu tisíc eur.

V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka ide o 6,4-percentný nárast, informoval štatistický úrad.

Zárobok cez tisícku už pritom raz štatistici evidovali. Konkrétne v poslednom kvartáli 2017. Na konci roka však zamestnanci obvykle dostávajú odmeny či trináste platy, čo môže priemer dvihnúť aj o sto eur. Výkyvy počas roka ilustruje aj nasledujúci graf.

Slováci nemajú vyššie platy len na papieri, ale stúpa aj priemerná reálna mzda. Čiže rozdiel medzi nominálnym platom rastom cien. V skutočnosti sa tak platy Slovákov podľa štatistického úradu v priemere zdvihli o 3,5 percenta.

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví finančné a poisťovacie činnosti, informácie a komunikácia a dodávka elektriny, plynu a pary.

V dvanástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, ostatných činnostiach a v stavebníctve.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.