Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európska komisia by mala do konca marca 2019 pozastaviť účinnosť slovenského zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce, ktorý presadzoval predseda SNS Andrej Danko.

Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii Zväzu obchodu jeho 1. viceprezident Pavol Konštiak.

"Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohto zákona," priblížil Konštiak.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku informáciu nepotvrdilo. "Komisia sťažnosť obdržala a komunikuje s národnými orgánmi," uvádza sa vo vyhlásení. Európska komisia by mala vydať stanovisko do konca marca.   

Poslanci Národnej rady prelomili 13. decembra 2018 pri zákone o osobitnom odvode pre obchodné reťazce veto prezidenta Andreja Kisku a schválili ho v pôvodnom znení. Na Slovensku tak od 1. januára 2019 platí odvod pre reťazce vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu.

Návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce pripravili poslanci koaličnej SNS. Podľa predkladateľov je totiž v záujme spravodlivejšieho prerozdelenia potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.

​Potrebné je podľa nich financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a výrobkov, analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov a výrobkov. Slúžiť na to má práve osobitný odvod.

Osobitný odvod sa pritom nebude vzťahovať na malé a stredné podniky, obchodné aliancie či prevádzky nachádzajúce sa v okresoch, ktoré spadajú pod zákon o tzv. najmenej rozvinutých okresoch.

O reakciu sme požiadali hovorcu Andreja Danka Tomáša Kostelníka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.