Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 16:22

MOL vytesní drobných akcionárov Slovnaftu. Stane sa jediným vlastníkom

Na Slovensku ide za posledné roky o prvý prípad vytesnenia drobných akcionárov veľkej spoločnosti.

MOL vytesní drobných akcionárov Slovnaftu. Stane sa jediným vlastníkom
Zdroj: Marek Kmeť

Maďarská skupina MOL bude jediným akcionárom bratislavskej rafinérie Slovnaft, v ktorej doteraz vlastnila 98,7 percenta akcií. Mimoriadne valné zhromaždenie Slovnaftu, s ktorého akciami sa obchoduje na bratislavskej burze, dnes schválilo vytesnenie drobných akcionárov spoločnosti. Informoval o tom hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

MOL predtým získal tiež potrebný súhlas Národnej banky k tomu, aby mohol kúpiť zvyšné akcie Slovnaftu. Cena odkupu bola stanovená na 85 eur  za akciu.

Na Slovensku ide za posledné roky o prvý prípad vytesnenia drobných akcionárov veľkej spoločnosti. Na začiatku tohto roka vstúpila do platnosti novela príslušného zákona, ktorá výrazne zjednodušila pravidlá pre vykupovanie akcií od menšinových akcionárov firiem.

​Zámer navýšiť podiel v Slovnafte ohlásil MOL tento rok na jar, čo zdôvodnil snahou zjednodušiť vlastnícku štruktúru rafinérie. Následne vypísal dobrovoľnú ponuku na akcie, na ktorú teraz nadviazal návrh k vytesneniu zostávajúcich akcionárov.

MOL vstúpil do Slovnaftu v roku 2000 najskôr v pozícii strategického partnera, neskôr získal v rafinérii kontrolný podiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.