Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2020, 13:34

Matovič otočil. Vláda pomôže aj veľkým firmám

Matovič tvrdí, že máme zatiaľ predbežný súhlas Európskej komisie.

Premiér Igor Matovič mení prístup a avizuje, že vláda pomôže aj veľkým firmám podobne, ako už balíkom opatrení pomáha udržiavať zamestnanosť v menších spoločnostiach. Avizoval to v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Matovič tvrdí, že máme zatiaľ predbežný súhlas Európskej komisie. Definitívne by to malo byť potvrdené v pondelok alebo v utorok. Ísť by pri tom malo o rovnaký kompenzačný mechanizmus, ako funguje pri menších firmách.

Pomoc pre malých

Premiér už na začiatku týždňa avizoval balík opatrení, ktoré majú firmám pomôcť udržať zamestnanosť vo firmách v čase pandémie koronavírusu. 

"Pomôžeme, ale jednej firme dáme maximálne 200-tisíc,“ povedal k tomuto opatreniu premiér, čím prakticky vylúčil z pomoci najväčších zamestnávateľov. Tí vládu za to skritizovali. 

"Je zaujímavé, že štátu neprekáža, ak veľký podnik odvádza mesačne na daniach a odvodoch 10- až 100-násobne viac ako navrhovaný limit,“ povedal napríklad výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

​Situáciu sa snažil zmierniť minister práce Milan Krajniak. Ten v rozhovore pre HN povedal, že štát bude pomáhať aj veľkým, nie však plošne.

"Veľmi zjednodušene: zamestnávateľov do 250 zamestnancov rieši ministerstvo práce, to je táto pomoc, o ktorej hovoríme. A veľkých zamestnávateľov nad 250 ľudí bude individuálne riešiť minister hospodárstva Sulík. Ten má na to vytvorené zdroje a bude mať ešte ďalšie zdroje, ktoré bude môcť použiť," vysvetľoval. 

Firmy sa boja prepúšťania

​Firmy však požadovali plošnú pomoc formou tzv. kurzarbeitu. V opačnom prípade avizovali hromadné prepúšťanie. 

"Tu sa nebavíme o tom, že pomáhame zamestnávateľom. Je to nástroj, ktorý je primárne určený zamestnancom,“ zdôraznil prezident Zväzu automobilového priemyslu Alexander Matušek. 

Zamestnávatelia vládu kritizovali aj za to, že sa s nimi nestretáva. Koncom pracovného týždňa už premiér Matovič avizoval, že sa stretol so zástupcami Volkswagenu.

Kurzarbeit chce aj Európska komisia

Brusel v rámci nového systému podpory dočasného zamestnania ponúka členským krajinám až 100 miliárd eur, ktoré si chce komisia požičať s použitím vládnych záruk.

EK navrhla, aby nemeckú schému kurzarbeitu prijali všetky krajiny Únie, ako prevenciu pred prepúšťaním.

V piatok pri tom vláda predstavila ďalšie tri opatrenia, nazvané druhá pomoc. Tie vznikli na základe dohody s bankami. Ide napríklad o odklady splátok úverov. Týkajú sa však len bežných zamestnancov, SZČO a menších podnikov. 

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.