Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2013, 23:59

Tisíce firiem sú v ohrození. Daňové licencie majú zelenú

V súčasnosti dane neplatí až 60 percent firiem. Od budúceho roka to už nebude možné.

Potvrdené. Prvýkrát v histórii Slovenska zaplatia štátu aspoň nejakú daň všetky firmy. A teda aj tie, ktoré sú v strate. Parlament totiž včera definitívne odklepol zavedenie mnohými kritizovanej licencie, čiže minimálnej dane. Vláda robí rozhodnutia v dobrej viere, že môžu priniesť efekt, povedal na včerajšom diskusnom fóre Hospodárskych novín – HN Clube, na margo licencie premiér Robert Fico (Smer-SD). Faktom je, že by so zaplatením minimálnej dane mohli mať problém najmä malé firmy z nízkym obratom. Ale tiež tí, ktorí si snažia podnikaním len privyrobiť.

 

 

Rana pre malé firmy

„Je to pre nás ďalší náklad navyše. Okrem toho k tomu nemuselo dôjsť, ak by štát robil dôkladnejšiu daňovú kontrolu,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Berno šport, ktorá sa zaoberá najmä predajom športových potrieb. Najnižšiu licenciu – 480 eur ročne, zaplatí totiž podľa odhadov ministerstva financií až 50-tisíc podnikov. Ide o neplatcov dane z pridanej hodnoty s obratom do pol milióna eur. Prvýkrát by mali minimálnu daň zaplatiť v roku 2015. Podľa daňovej poradkyne GT & C Slovakia Alice Orda-Oravcovej by sa nastavenie licencií mohlo ešte počas budúceho roka upraviť. „Ich výnos nie je významný pre štátny rozpočet, preto je pravdepodobné, že niektoré vecné argumenty budú pri ich platení zohľadnené,“ tvrdí Oravcová. Korekciám sa nebráni ani samotný minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Podľa odborníkov totiž po zavedení licencií zaniknú tisícky firiem. Medzi neaktívnymi však aj tie, ktoré dosahujú malý príjem. „Licencie, tak ako sú nastavené, môžu byť problematické najmä pre firmy v odvetviach s vysokou obrátkovosťou tovaru a nízkymi maržami – ako je napríklad veľkoobchod,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.

 

Spojené nádoby

Na druhej strane je však fakt, že neplatí väčšina firiem žiadne dane. V súčasnosti na dani neodvádza ani cent až 60 percent podnikov. Štát tak prichádza o milióny eur. Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora sa totiž firmy snažia optimalizovať náklady. „Dlhodobo totiž so stratou fungovať nemôžu, museli by vyhlásiť bankrot.“ Aj preto zavedenie licencií mnohí odborníci chápu a podporujú.

Okrem toho zavedenie minimálnej dane ide ruka v ruke so znížením korporátnej dane zo súčasných 23 na 22 percent. Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku bolo práve zavedenie licencií podmienkou na zníženie tejto dane. Podľa analytika Next Finance Jiřího Cihlářa to pomôže najmä väčším firmám s vyššími ziskami. „U nich sa zníženie sadzby premietne do rastu čistého zisku.“ Malé firmy, naopak, zmenu príliš nepocítia. Pravdou však je, že sú to práve veľké podniky, ktoré tým menším dávajú prácu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.