Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2013, 00:00

Pre firmy chceme byť na Slovensku číslo jeden

Jiří Kunert, generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva UniCredit Bank Czech RepublicandSlovakia, a. s., pre HN:

Uplynul týždeň, čo sa UniCredit Bank na Slovensku a v Česku spojili do jednej UniCredit Bank Czech RepublicandSlovakia. Koľko týmto spojením skupina ušetrí?

Čísla hovoriť nebudem, ale čo sa týka napríklad rozpočtu pre obe krajiny na budúci rok, tak ten bude oproti roku 2013 nižší. A zároveň náklady na fúziu sú nižšie ako sme počítali. Úspora je dnes už jasná.

O koľko sa rozpočet zníži?

Bude to do desať percent.

Prebehlo už úplné prepojenie oboch bánk?

Treba ešte dokončiť technické riešenia. Predpokladám, že to bude trvať ďalšie dva roky. Dnes máme dva systémy – na Slovensku a v Česku. Chceme mať akoby jeden spoločný.

Podľa našich zdrojov sa v rámci spojenia zrušilo približne 150 až 200 miest v banke na Slovensku.

To je celkové číslo, ale v tom sú zahrnutí aj ľudia, ktorí prešli do outsourcingu v rámci skupiny. V Českej republike sme zvláštni oproti ostatným bankám v tom, že sme sa rozhodli outsourcovať takmer všetko a sústrediť sa len na vývoj produktov a ich predaj. Takže podporu operácií a IT sme outsourcovali. Dodávajúca firma je však súčasťou skupiny UniCredit. Podobný krok ideme urobiť aj na Slovensku, takže viacero ľudí síce odíde z banky, ale zostanú pracovať v rámci skupiny. To však ešte nenastalo. My sme v prvom rade využili prirodzenú fluktuáciu, bolo čiastočne pozastavené prijímanie nových zamestnancov a realizované interné presuny na iné pracovné pozície. Dosahy zlučovania na zamestnancov tak budú minimálne.

Koľko miest teda bude reálne zrušených?

Bude to podstatne menej. Chcel by som upozorniť, že úspory na ľuďoch neboli len na Slovensku, ale aj v Českej republike. Keďže sme to predvídali, tak určité úspory boli robené s predstihom a prirodzeným vývojom. Preto sme nemuseli hromadne prepúšťať.

Na Slovensku panujú trocha obavy. Nad pobočkami zahraničných bánk, na akú sa pretransformovala slovenská UniCredit, nemá Národná banka Slovenska takú kontrolu ako nad dcérskymi bankami.

Myslím si, že je to taká zvláštna diskusia. Pretože ak si zoberiete akúkoľvek dcérsku banku, alebo pobočku banky, ak sa jej materská spoločnosť otrasie v inej krajine, problémy pocíti rovnako dcérska spoločnosť či pobočka. Najväčší problém bánk je strata dôvery. Ak sa tá otrasie, pocítia to jej súčasti, či sú to dcérske spoločnosti alebo pobočky. My sme presvedčení, že sa do problémov nedostaneme. Nevidím dôvod, prečo by mala byť transformácia na pobočku zahraničnej banky problém.

Keďže centrála bude v Prahe, gro dohľadu prejde pod centrálnu banku v Česku?

Myslím si, že Česká národná banka si bude dôkladne všímať aj slovenské pobočky. ČNB má vysoké nároky na kapitál, a to sa dotýka aj Slovenska. Čo sa týka poistenia vkladov, tak to je v Česku o niečo širšie ako na Slovensku. Takže z tohto pohľadu nevidím žiadny problém.

Aké sú ciele UniCredit na Slovensku?

Chceme byť univerzálnou bankou. Vo firemnom bankovníctve chceme byť číslo jeden. V prípade malých a stredných podnikov sa nám to darí, v prípade veľkých klien

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.