Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 10:24

Ázijské akcie nadviazali na prepad v USA, prudko klesajú

  • Hlavné akciové indexy odpísali okolo štyroch percent, súhrnný index bez Japonska je najnižšie za rok a pol.
  • Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády.
  • Americký prezident Donald Trump v stredu v reakcii na výpredaj akcií znovu kritizoval americkú centrálnu banku (Fed).
Ázijské akcie nadviazali na prepad v USA, prudko klesajú
Zdroj: Reuters

Akcie na burzách v Ázii dnes výrazne oslabili, a nadviazali tak na prudký stredajší výpredaj na akciových trhoch v Spojených štátoch.

Hlavné akciové indexy odpísali okolo štyroch percent, súhrnný index bez Japonska je najnižšie za rok a pol. Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 stratil 3,89 percenta a obchodovanie uzavrel na hodnote 22.590,86 bodu. Index šanghajskej burzy Shanghai Composite sa prepadol dokonca o 5,22 percenta na 2583,46 bodu a je najnižšie od roku 2014. Hlavný index hongkonskej burzy Hang Seng odpísal 3,21 percenta na 25.349,22 bodu. Stratám sa nevyhli ani burzy v Južnej Kórei či Austrálii.

Prepad amerických akcií

Akcie v Spojených štátoch v stredu prudko oslabili, hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá a zaznamenali najvyšší denný prepad za osem mesiacov. Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie.

Kritika FEDu

Jednou z hlavných príčin prudkého poklesu cien akcií je rýchly rast výnosov amerických štátnych dlhopisov. Napríklad obligácie so splatnosťou desať rokov, ktoré sú považované za ukazovateľ vývoja firemných dlhov aj vývoja sadzieb hypoték, sa dostal nad 3,2 percenta.

Americký prezident Donald Trump v stredu v reakcii na výpredaj akcií znovu kritizoval americkú centrálnu banku (Fed). Jej postupné zvyšovanie úrokových sadzieb označil za chybu a vyhlásil, že rast sadzieb je príliš rýchly. "Myslím, že sa Fed zbláznil," povedal Trump. Jeho slová vyvolávajú na trhoch značné obavy o nezávislosť centrálnej banky.

Na devízových trhoch dnes oslabuje dolár, ktorý je zvyčajne vnímaný ako bezpečný prístav v časoch politickej a ekonomickej neistoty. Jeho pokles je teda pre obchodníkov trochu prekvapivý. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, dopoludnia odpisoval 0,2 percenta na 95,25 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.