Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 11:59

Biliónový vstup na burzu je na obzore. Saudský ropný gigant chce prepísať históriu

  • Podľa odhadov nezávislých odborníkov hodnota saudskej ropnej firmy neprekročí 1,5 bilióna dolárov.
  • Aj tak by však bola najväčšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete.
Biliónový vstup na burzu je na obzore. Saudský ropný gigant chce prepísať históriu
Zdroj: Reuters

Najväčšia ropná spoločnosť na svete Saudi Aramco plánuje odštartovať primárnu ponuku akcií 3. novembra. Saudi dúfajú, že hodnota spoločnosti vyrastie až na dva bilióny dolárov.

Správu o plánovanom vstupe ropného giganta na burzu potvrdil s odkazom na saudskú štátnu televíziu taktiež denník Financial Times. Saudi Aramco je najvýnosnejšia spoločnosť na svete, o ponuke akcií sa hovorí už niekoľko rokov.

Netrpezlivo očakávaný vstup na burzu je dôležitý aj kvôli získaniu peňazí na plány saudského korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý chce znížiť závislosť svojej krajiny na príjmoch z ropy.

Salmán sa snaží o to, aby trhová hodnota Saudi Aramco vzrástla až na dva bilióny dolárov, čo podľa súčasných čísel zodpovedá Amazonu spoločne s Microsoftom.

Podľa odhadov nezávislých odborníkov však hodnota ropnej firmy neprekročí 1,5 bilióna dolárov. Aj tak by však bola najväčšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete.

Jej vstup na burzu bol už niekoľkokrát odložený. Naposledy sa o posunutí termínu hovorilo v súvislostí s útokmi bezpilotných lietadiel na saudské ropné polia. Incident z polovice septembra pripravil spoločnosť Saudi Aramco o polovicu jej produkcie ropy, obnoviť sa ju podarilo až na konci mesiaca.

Možnosť ďalšieho odkladu ponuky akcií je stále v hre, napísal denník The New York Times s odvolaním sa na informované zdroje. Aramco je najväčším producentom ropy na svete a na svetovej produkcii ropy sa podieľa zhruba desiatimi percentami.

V prvom polroku klesol čistý zisk firmy kvôli lacnejšej rope o 12 percent na 46,9 miliardy dolárov. Aj tak si ale firma udržala pozíciu najziskovejšieho podniku na svete.

​Celkové výnosy sa z rovnakého dôvodu znížili na 163,9 miliardy dolárov zo 167,7 miliardy pred rokom. Na hospodársky výsledok mali negatívny vplyv aj rastúce náklady.

Saudská Arábia je kľúčovým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Vlani v decembri sa OPEC a jeho spojenci dohodli na znížení dodávok ropy na trh zhruba o 1,2 milióna barelov denne.

Dohoda bola pôvodne dojednaná iba na prvú polovicu tohto roka, v lete však bola jej platnosť predĺžená do konca marca budúceho roka. Ťažba spoločnosti Saudi Aramco v prvom polroku napriek dohode zostala medziročne takmer bezo zmeny asi na desiatich miliónoch barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.