Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 14:54

Spojené arabské emiráty sa pridali k Saudom, zvyšujú produkciu ropy

Ropná spoločnosť ADNOC oznámila, že v apríli zvýši produkčnú kapacitu na viac než štyri milióny barelov denne.

Spojené arabské emiráty sa pridali k Saudom, zvyšujú produkciu ropy
Zdroj: Reuters

Ceny ropy klesli približne o štyri percentá po tom, ako sa Spojené arabské emiráty (SAE) pridali k Saudskej Arábii a oznámili zvýšenie produkčnej kapacity. Zvýšenie ťažby zo strany kľúčových producentov pritom prichádza v období, keď dopyt po rope obmedzuje rýchlo sa šíriaci nový koronavírus.

Zdroj: DailyFX

​Najskôr saudské ministerstvo ropného priemyslu nariadilo ropnému koncernu Saudi Aramco, aby zvýšil svoju produkčnú kapacitu o jeden milión barelov na 13 miliónov barelov denne.

Následne aj ropná spoločnosť ADNOC zo SAE oznámila, že v apríli zvýši produkčnú kapacitu na viac než štyri milióny barelov denne a urýchli plány na jej ďalšie zvýšenie až na päť miliónov barelov/deň. Tento cieľ pritom pôvodne plánovala dosiahnuť do roku 2030.

K tomu sa pridáva znižovanie dopytu po rope, keďže šíriaci sa nový koronavírus výrazne zasahuje do ekonomickej aktivity po celom svete. Podľa analytikov je tak potrebné počítať s rýchlym rastom zásob v nasledujúcom období, čo sa odrazí na vývoji cien ropy.

​Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 14.00 h SEČ 35,67 amerického dolára (31,32 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 1,55 dolára (4,16 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom zaznamenala 33,04 dolára za barel. Oproti utorkovej uzávierke to znamená pokles o 1,32 dolára alebo 3,84 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.