Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 10:49

Saudi znížia ťažbu ropy o 40 percent. Dosiahne 18-ročné minimum

Saudská Arába sa rozhodla znížiť ťažby nad rámec pôvodnej dohody s OPEC-om.

Saudi znížia ťažbu ropy o 40 percent. Dosiahne 18-ročné minimum
Zdroj: Reuters

Po pondelkovom poklese sa ceny ropy opäť mierne zotavili. Trhy, ktoré sa obávajú pomalého oživovania ekonomiky a dlhodobo nízkeho dopytu po rope, podporilo rozhodnutie Saudskej Arábie znížiť ťažbu výraznejšie, než sa pôvodne čakalo.

​Saudská Arábia v pondelok večer oznámila, že ešte viac, než pôvodne informovala, zníži v júni ťažbu ropy. Produkcia v Saudskej Arábii sa tak na budúci mesiac zredukuje o 1 milión barelov ropy denne navyše k obmedzeniam dohodnutým v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Ťažba ropy v krajine tak dosiahne 7,5 milióna barelov/deň, čo v porovnaní s aprílom znamená takmer 40-percentný pokles a 18-ročné minimum.

Navyše dobrovoľnú redukciu ťažby oznámili po Saudskej Arábii aj Kuvajt a Spojené arabské emiráty (SAE). Ich ťažba by sa mala znížiť spoločne o ďalších 180-tisíc barelov denne.

Zdroj: DailyFX

​Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.28 h SELČ 29,79 amerického dolára (27,52 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 16 centov. Predtým sa nakrátko vrátila nad 30 dolárov/barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 24,37 dolára/barel. Oproti pondelkovej uzávierke to predstavuje rast o 23 centov. Počas obchodovania dosiahla 24,77 dolára/barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.