Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2021, 13:19

Muskov tweet nakopol bitcoin, jeho cena poskočila o 20 percent

Za posilňovaním bitcoinu v uplynulých mesiacoch bol predovšetkým nárast dopytu zo strany inštitucionálnych investorov.

Muskov tweet nakopol bitcoin, jeho cena poskočila o 20 percent
Zdroj: Reuters

Bitcoin v piatok vyskočil až o 20 percent po tom, čo šéf Tesly Elon Musk pridal do svojho profilu na Twitteri tag #bitcoin.

Bitcoin sa podľa CoinDesk okolo 9.30 h SEČ dostal až na 37 299 amerických dolárov (30 848,57 eura), keď sa v priebehu hodiny posilnil o 5000 dolárov.

​Okolo 11.50 h SEČ sa obchodoval s plusom 17 percent na úrovni okolo 36-tisíc dolárov.

Musk v piatok ráno pridal do svojho profilu na Twitteri tag #bitcoin a napísal: "Retrospektívne to bolo nevyhnutné."

Narástla volatilita na trhoch 

To prispelo k výraznej volatilite na trhoch počas tohto týždňa, keď niektoré akcie, napríklad ako GameStop a AMC, ktoré hedžové fondy shortovali, čo znamená, že vsádzali na ich pokles, prudko vzrástli vďaka nákupu malých investorov inšpirovaných fórom WallStreetBets na Reddite.

Iná skupina na Reddite, SatoshiStreetBets zasa spôsobila prudký nárast ceny dogecoinu (až o 800 percent), čo je kryptomena, ktorá pôvodne vznikla ako vtip.

Cena bitcoinu sa v januári dostala až na nový rekord 41 940 dolárov, a potom v nasledujúcom týždni zasa prudko klesla a minulý týždeň sa na krátko dostala pod hranicu 30-tisíc.

Cena najstaršej a najznámejšej kryptomeny je v porovnaní so začiatkom roka stále vyššie približne o 25 percent. Minulý rok bitcoin vyskočil o viac než 300 percent.

Rast kryptomeny 

Za posilňovaním bitcoinu v uplynulých mesiacoch bol predovšetkým nárast dopytu zo strany inštitucionálnych investorov.

Dôvodom prudkého rastu kryptomien je tiež naratív, že podobne ako zlato sú zabezpečením proti inflácii v čase bezprecedentných fiškálnych a monetárnych stimulov na podporu ekonomík počas pandémie nového koronavírusu.

Skeptici však tvrdia, že bitcoin je len ďalšou bublinou, ktorá praskne, a varujú pred rizikom extrémneho kolísania jeho kurzu. Pred tromi rokmi sa jeho cena v priebehu krátkeho času prepadla približne o 70 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.