Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2015, 10:44

Slovnaft výrazne zvýšil zisk

Skupina Slovnaft hospodárila v 3. štvrťroku 2015 s čistým ziskom na úrovni 55 miliónov eur. V rovnakom období minulého roka vykázala zisk 17 miliónov eur. Pozitívny vplyv na výsledok počas tretieho štvrťroku, ako aj v predchádzajúcich mesiacoch, mali predovšetkým mimoriadne priaznivé podmienky na medzinárodných trhoch v segmente základných plastov, prevádzková spoľahlivosť a vyšší dopyt po ropných výrobkoch. Informoval o tom dnes hovorca a riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaftu Anton Molnár.

"Tretí štvrťrok, podobne ako predchádzajúce dva štvrťroky boli z pohľadu celkovej efektivity skupiny Slovnaft veľmi priaznivé. Nárast profitability bol kombináciou dobrých podmienok na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi, ako aj dôsledkom našej výrobnej spoľahlivosti, úspešnejšieho predaja a nákladovej racionálnosti. Sme radi, že pokračovalo výnimočne priaznivé obdobie v oblasti predaja základných plastov a chemikálii, čo veríme, že sa nám podarí ešte umocniť od roku 2016, keď začneme s komerčnou výrobou a predajom novších typov polyetylénu z novej výrobnej linky LDPE 4," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a. s., Oszkár Világi.

"S príchodom zimných mesiacov očakávame zhoršenie podmienok v obchode s rafinérskymi výrobkami, takže zdroje získané v predchádzajúcom období nám môžu poslúžiť ako dostatočná rezerva pre udržanie našej finančnej stability a pokračovanie investičných zámerov," dodal.

Čisté tržby skupiny Slovnaft počas prvých troch štvrťrokov 2015 dosiahli výšku 2,79 miliardy eur, čo bolo vzhľadom na zníženie cien rafinérskych produktov na medzinárodných burzách o 8 percent menej ako v rovnakom období roka 2014.

Slovnaft za deväť mesiacov tohto roka investoval 72 miliónov eur, z čoho väčšina sa použila na práce spojené s výstavbou novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4 a projekty zamerané na zvýšenie efektívnosti a kvality výroby.

Do konca septembra spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 4,51 milióna ton ropy, čo bolo o 18 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Výroba automobilových benzínov za prvých deväť mesiacov tohto roka medziročne stúpla o 26 percent na 1,12 milióna ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 21 percent na 2,39 milióna ton. Medziročný nárast o 22 percent na 298.000 ton zaznamenala produkcia polymérov.

Objem predaja ropných produktov za tri štvrťroky tohto roka sa medziročne zvýšil o 11 percent na 4,4 milióna ton, z toho takmer tri štvrtiny smerovali na export. Samotný predaj na zahraničných trhoch za deväť mesiacov vzrástol o 12 percent a na domácom trhu o 8 percent.

V letných mesiacoch prevzala skupina MOL, materská spoločnosť Slovnaft, a. s., čerpacie stanice Agip na Slovensku. Slovnaft tak ku koncu septembra prevádzkoval celkovo 253 čerpacích staníc, čo sa prejavilo v náraste predaja motorových palív v maloobchodnej sieti o 22 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.