Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2014, 15:49

Ruský rubeľ ostal sám. Centrálna banka nechala trhom voľnú ruku

Ruská centrálna banka zrušila svoje každodenné kontroly kurzu rubľa. V budúcnosti ponechá, aby sa domáca mena, ktorá sa nachádza pod veľkým tlakom, voľne obchodovala na finančnom trhu. Centrálna banka už nebude stanovovať žiadne hranice pre kurz rubľa, uviedla guvernérka banky Elvira Nabiullinová. Banka však bude v prípade potreby intervenovať, dodala. Informovala o tom agentúra DPA.

Centrálna banka ako ďalšie opatrenie na podporu domácej meny dočasne obmedzila možnosť komerčných bánk zaobstarať si nové ruble. Rubeľ v období od júla do začiatku novembra oslabil voči euru o 20 % a voči doláru takmer o 30 %. Hlavným dôvodom tlaku na dolár sú ekonomické sankcie západných krajín proti Moskve pre jej úlohu v ukrajinskej kríze. Po oznámení novej stratégie centrálnej banky sa kurz rubľa najprv výrazne zotavil.

Ruská centrálna banka počíta z dôvodu ukrajinského konfliktu z výraznejším odlevom kapitálu z krajiny, než doteraz predpokladala. Prognózu pre tento rok zvýšila z 90 miliárd USD na 128 miliárd USD (103,28 miliardy eur). V roku 2015 očakáva odlev až 99 miliárd USD a v roku 2016 až 60 miliárd USD.

Ruský rubeľ dnes zmazal časť kurzových strát z uplynulých dní. Voči doláru v porovnaní s piatkom (7. 11.) dočasne posilnil až o 3,5 % a voči euru až o 3 %. Za jeden dolár sa dnes platilo približne 45 rubľov, pričom v piatok padol kurz rubľa na 48,5 RUB/USD. Podľa obchodníkov k stabilizácii kurzu ruskej meny prispeli vyjadrenia prezidenta Vladimira Putina a šéfky centrálnej banky Elviry Nabiullinovej.

Putin pri príležitosti otvorenia ázijsko-paficického ekonomického summitu Apec vyhlásil, že centrálna banka bude intervenovať proti prílišnému kolísaniu kurzu rubľa. Vylúčil však kapitálové kontroly. Nabiullinová neskôr v ruskej televízii uviedla, že centrálna banka dokáže zabrániť špekuláciám proti rubľu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.