Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2014, 15:23

Bosna dostane sto miliónov. Kvôli záplavám

Svetová banka (SB) schválila Bosne a Hercegovine poskytnutie úveru v hodnote 100 miliónov USD (73,22 milióna eur). Peniaze by mali balkánskej krajine pomôcť pri odstraňovaní dôsledkov najničivejších záplav za posledných viac než sto rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa predbežných odhadov banky spôsobili záplavy v Bosne a Srbsku škody za približne 2 miliardy eur pre každú z krajín. Pre krajiny zápasiace s nedostatkom financií sú to škody, s ktorými nie sú schopné si poradiť. SB uviedla, že cieľom úveru je pomôcť Bosne pri zabezpečení najdôležitejších potrieb a na obnovu infraštruktúry kľúčovej pre verejné služby a zotavenie ekonomiky. Peniaze by mali smerovať najmä do sektorov bývania, dopravy, poľnohospodárstva a energetiky.

Svetová banka zároveň dodala, že uvažuje o presunutí súčasných projektov vo svojom portfóliu pre Bosnu tak, aby sa zabezpečili potrebné rekonštrukčné práce. Portfólio zahrňuje celkovo 14 projektov v hodnote okolo 578,6 milióna USD.

Pomoc Bosne prisľúbil aj Medzinárodný menový fond (MMF). Rada MMF v pondelok (30.6.) uvoľnila pre krajinu okolo 191 miliónov USD, keď pôvodne predpokladanú tranžu pohotovostného úveru zvýšila na dvojnásobok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.