Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2014, 00:00

Firmy zlyhávajú najmä na zlých manažéroch

Tréningy lídrov Jeden z najuznávanejších amerických koučov a expert na budovanie tímu Gordon Curphy pre HN:

Preslávili ste sa tvrdením, že dve tretiny manažérov zlyhávajú pre slabú efektivitu. Prečo je to tak?

Ľudia sa často dostávajú do rozhodujúcich pozícií ani nie tak vďaka tomu, čo dokážu spraviť, ako skôr koho poznajú. Výsledkom je fakt, že mnohí manažéri na vysokých postoch sú neefektívni, pretože nie sú schopní alebo ochotní vziať si k sebe tých správnych ľudí. Dôvodom slabých výkonov spoločnosti sú tak najmä osobnostné chyby manažérov. Jednoducho nedokážu budovať tím a nedosahujú výsledky.

Spolupracovali ste s veľkými koncernmi ako Boeing, BP alebo Delta Airlines. Môžete sa podeliť o vašu skúsenosť s týmito gigantmi?

Raz som pracoval s manažérskym tímom, ktorý riadil operácie leteckej spoločnosti Delta Airlines na veľkom letisku. Tento tím dohliadal na 260 ľudí, ktorí predávali letenky, starali sa o check-in či batožinu, prevádzkovali terminály a zabezpečovali dopĺňanie paliva či ďalší servis lietadiel 24 hodín sedem dní v týždni. Tím na tomto konkrétnom letisku bol úplne rozbitý a mal najhoršie výsledky, čo sa týka práce i spokojnosti klientov, spomedzi všetkých tímov Delta Airlines. Spolu s lídrom som vypracoval plán odchodu troch členov, ktorí skupinu rozbíjali zvnútra, a následného zapracovania siedmich nových ľudí do tímu. O rok už toto letisko bolo na prvom mieste, čo sa týka operačných výsledkov i spokojnosti zákazníkov Delta Airlines.

Máte aj ďalšie podobné prípady?

Takýto príbeh nie je žiadnou výnimkou. Uvediem ďalší príklad. Pracoval som s vrcholovým manažmentom miliardovej maloobchodnej spoločnosti. Firma neplnila svoje nastavené ciele príjmov a ziskov dva roky za sebou. Už

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.