Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2014, 18:58

Giganti smútia. Šéfovia Facebooku a Googlu prišli o miliardy

Zakladatelia internetových gigantov majú za sebou ťažký mesiac. Kvôli prepadu akcií ich firiem stratili miliardy dolárov.

Najväčší hráči na internetovom zažívajú horké mesiace. Z rozmaru trhu strácajú miliardy dolárov. Technologické akcie vždy patrili k tým menej stabilným a svoju povesť nasledujú aj teraz. Za posledný mesiac sme mohli pozorovať ich prepad o desiatky percent. Informuje o tom portál CNBC.

Najviac stratili akcie Facebooku a to približne dvadsať percent. Nedarilo sa ani Amazonu, ktorý prepadol o dvanásť percent a Google stratil šesť percent.

Americký investičný server CNBC sa na už tak výrazné čísla pozrel ešte zaujímavejšou optikou. Pomerne jednoducho vypočítal, koľko od chvíle, kedy dosiahol index S&P svoje maximum, stratili najväčšie podielnici (teda najčastejšie zakladatelia) významných internetových firiem zo svojho osobného bohatstva. A tieto "osobné" straty idú do miliárd dolárov.

Najväčším prepadlíkom v neoficiálnej súťaži, ktorej trvanie bolo ohraničené 4. marcom a 8. aprílom, sa stal zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. Jeho majetok sa v súvislosti s prepadom akcií Facebooku zmenšilo o 4,6 miliardy dolárov. Síce mu stále zostalo nejakých 25 miliárd, ale každého asi zamrzí, keď sa jeho majetok nečakane stenčí o šestinu.Nielen Zuckerberg ale počíta straty na miliardy. Hodnota podielu šéfa Amazonu Jeffa Bezosa na akciách spoločnosti totiž v sledovanom období klesla o 3,4 miliardy. Aj napriek tomuto výraznému mínusu si zároveň pomerne čerstvý majiteľ Washington Post môže za zvyšných 29 miliárd dolárov kúpiť všetky ostatné preživšie americké papierové novinové tituly.

Viac ako o miliardu dolárov sa museli uskromniť aj akcionári a zakladatelia Googlu Sergey Brin a Larry Page. "Drobné" v rádoch stoviek miliónov potom museli oželieť aj spoluzakladateľ Twitteru Evan Williams alebo šéf Netflix Reed Hastings. Ďalší impulz, ktorý môže akcie poslať dole, alebo hore, pravdepodobne príde v najbližších dňoch, kedy je na programe zverejňovanie výsledkov. Na trojicu Twitter, Amazon a Netflix dôjde 21. apríla. Facebook si túto povinnosť odbije dva dni po nich, Google už 16. apríla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.