Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2013, 00:01

Drogy už nevynášajú. Pašeráci v Indii prechádzajú na zlato

V priebehu pár mesiacov zhabali colníci dvakrát viac zlata ako počas celého minulého roka. Napriek tomu, odhadujú, že zachytili iba jedno percento.

Indickí pašeráci zlata si osvojili metódy drogových dílerov. Drahý kov schovávajú do áut a niekedy sa ho snažia dostať cez hranice aj vo vlastných žalúdkoch. Pokúšajú sa tak obchádzať obmedzenia tamojšej vlády.

India totiž zápasí s vysokým deficitom obchodnej bilancie a slabým kurzom svojej meny veľmi netradičným spôsobom. Keďže práve zlato je druhá najdrahšia dovozová položka, tamojšia vláda zaviedla 10-percentné clo na dovoz zlata a 15-percentné clo na dovoz zlatých šperkov. Import vďaka týmto opatreniam klesol za pol roka zo 162 na 24 ton a pomohol zlepšiť obchodnú bilanciu. Teda aspoň na papieri.

Zákazníci a díleri sa doslova rozpŕchli po Ázií a zlato sa snažia späť do krajiny prepašovať. Podľa colníkov na Bombajskom letisku v tomto roku narástlo pašovanie zlata niekoľkonásobne a predbehlo dokonca aj pašovanie drog. Zlato totiž vynáša viac. Prirážky za uncu sa kvôli obmedzeniam vyšplhali až na 130 dolárov nad ceny na Londýnskej burze. Pre porovnanie, prirážky v Hongkongu či Singapúre sa pohybujú okolo dvoch dolárov.

Colníci medzi aprílom a septembrom zhabali dvojnásobne viac zlata ako za celý rok 2012. Napriek tomu úrady odhadujú, že sa jedná len o 1 až 2 percentá celkového objemu pašovaného zlata. The World Gold Council odhaduje, že tento rok bude do krajiny okrem 900 ton oficiálneho dovozu prepašovaných ďalších 150 až 200 ton drahého kovu. 

Tisíce rokov tradícií sa skrátka nedajú zvrátiť jediným byrokratickým obmedzením a Indovia si zjavne dokázali nájsť svoju cestu. Zlato je navyše dôležitou súčasťou indickej kultúry. Zvýšený dopyt počas svadobnej sezóny každoročne hýbe celosvetovými cenami. Ešte do minulého roka bola India najväčším spotrebiteľom zlata na svete. Tento rok ju už však predbehne Čína.
Indická vláda však svoj boj myslí vážne. Informátori, ktorí pomáhajú pri odhalení nelegálnych zásielok zlata dnes môžu dostať väčšie odmeny ako informátori, ktorí pomáhajú pri odhalení pašerákov drog. Bombajskí colníci ponúkajú odmenu za informácie, ktoré povedú k dopadnutiu nelegálne pašovaného zlata až vo výške 50 000 rupií (takmer 600 eur) za každý kilogram, pri kokaíne však dostanú len 40 000 rupií.
Zdroj: Reuters, Zerohedge, Mumbai Airport Customs

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.