Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2015, 00:00

Slováci musia odpracovať takmer dva týždne, aby uživili rodinu

Podľa analýzy OECD musí Slovák, ktorý zarába minimálnu mzdu, odpracovať viac ako 70 hodín týždenne. Len aby uživil seba, partnera a dve deti.

Ako často ste mali pocit, že akokoľvek tvrdo a dlho pracujete, stále nemáte dostatok financií na chod domácnosti?

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zozbierala údaje o minimálnej mzde, ktorú má striktne určenú z 34 členov organizácie 26 krajín.  Vznikol tak nie veľmi príjemný pohľad na súčasnú situáciu v týchto členských krajinách, pretože analýza ukázala, že z 26 krajín až v 24 z nich musíte pracovať viac ako 40 hodín týždenne za minimálnu mzdu na to, aby ste "unikli" chudobe. (Na Slovensku je priemerný týždenný pracovný čas 40 hodín.)

Ak by ste sa odsťahovali napríklad do Španielska, zabudnite, že tam budete oddychovať. Na uživenie manžela/manželky a dvoch detí budete musieť pracovať najmenej 72 hodín týždenne. Výsledky analýzy sa potvrdili ako bežná prax, takže nejde o žiadnu výnimku. Hranica chudoby je pritom určená ako 50 percent mediánu mzdy v danej krajine.

Zdroj: OECD, Bloomberg.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.