Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2013, 00:00

Najväčšia priepasť medzi chudobnými a bohatými je v Rusku

Nikde inde nie sú nožnice medzi najbohatšími a najchudobnejšími tak roztvorené ako v Rusku.

Kým v roku 2000 bolo ruských miliardárov len osem, teraz ich počet vzrástol už na 110. Títo ľudia majú v rukách 35 percent bohatstva tejto krajiny. Vyplýva to z výskumu banky Credit Suisse. Bežný Rus je podľa jej expertov chudobný a jeho priemerné bohatstvo sa neustále znižuje.

Nikde inde nie sú nožnice medzi najbohatšími a najchudobnejšími tak roztvorené ako v Rusku. Iba 110 ľudí sa "delí" o 35 percent všetkého bohatstva v Rusku. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov štúdie Global Wealth Report švajčiarskej banky Credit Suisse.

Počet ruských miliardárov pritom v posledných rokoch výrazne stúpol. Kým v roku 2000 ich bolo v krajine podľa amerického časopisu Forbes osem, teraz ich je už 110. A to pri 143 miliónoch obyvateľov, ktoré Rusko má.

Oproti tomu v USA žije 442 miliardárov pri dvojnásobnom počte obyvateľov, píše denník Sueddeutsche Zeitung.

Podľa jedného z autorov štúdie, Anthonyho Shorrocksa, neexistuje nikde inde vo svete porovnateľná situácia. Podľa jeho záverov je bežné, že majetok miliardárov zodpovedá jednému až dvom percentám celkového bohatstva krajiny.

"Aj keď postavíme Rusko vedľa Spojených štátov, kde vládne veľká majetková nerovnosť, je Rusko úplne odlišné od zvyšku sveta. Snáď trochu podobná je situácia v Strednej Ázii alebo v niektorých karibských krajinách," uvažuje Shorrocks.

Podľa tohto výskumníka je zaujímavé, že najbohatší ruskí občania najviac zarobili v spoločnostiach, ktoré podnikajú v oblasti prírodných zdrojov. Postavenie spoločností, ako je plynárenský gigant Gazprom, podľa Shorrockse vychádza z dobrých väzieb na Kremeľ.

Toto prepojenie medzi politikou a biznisom je silnejšie ako inde, tvrdí štúdia.

Priemerný majetok bežných Rusov sa oproti tomu v prepočte na doláre znižuje. Zatiaľ čo v priemere pripadalo na každého Rusa pred šiestimi rokmi 14 -tisíc dolárov, teraz je to kvôli oslabeniu rubľa len necelých 12 -tisíc dolárov.

Úplne opačne sú na tom Švajčiari, podľa výsledkov štúdie najbohatší národ sveta . Bohatstvo bežných ľudí tam v posledných rokoch rastie. Majetok priemerného obyvateľa tejto krajiny činí pol milióna dolárov.

Skok oproti obdobiu pred šiestimi rokmi je vo Švajčiarsku značný. Bohatstvo bežného občana vzrástlo o 200 tisíc dolárov. Pred druhou Austráliou majú Švajčiari náskok viac ako 100 tisíc dolárov na majetku jedného obyvateľa. V porovnaní s Ruskom je potom tamojšie bohatstvo oveľa lepšie rozložené.

Dolárových milionárov je vo Švajčiarsku stokrát viac ako v Rusku - celkom desať percent.

ihned.cz

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.