Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2016, 00:00

Koniec virtuálnych peňazí ohrozí systém

Bankovníctvo fungujúce na rezervách je nestabilné a vytvára finančné krízy.

Chystané švajčiarske referendum o zákaze požičiavania elektronických peňazí, ktoré banky nemajú kryté rezervami v podobe vkladov, by podľa expertov mohli ohroziť celý finančný systém. Väčšina analytikov tvrdí, že ak by referendum prešlo, znamenalo by koniec takzvaného frakčného bankovníctva, ktoré funguje po celom svete.

Dosahy na ekonomiku

Referendum iniciovalo petíciou švajčiarske združenie MoMo, čo je skratka pre monetárnu modernizáciu. Podľa zákona by sa ľudové hlasovanie malo vypísať do 18 mesiacov.

Bankovníctvo dnes funguje na frakčných či čiastočných rezervách. To znamená, že banky požičiavajú viac, než koľko majú reálne k dispozícii na účtoch alebo v rezervách. Vklady klientov nie sú reálne papierové peniaze. Existujú len vo forme elektronických účtov.

Systém viac-menej funguje na dôvere klientov, že im banka vyplatí vklady, ako aj na nádeji bánk, že nevznikne panika a klienti si neprídu húfne vyberať svoje peniaze. Krehká dôvera sa niekedy naruší napríklad pri finančnej kríze. Vtedy nastane beh na banky. To sa v nedávnej minulosti stalo v Grécku, predtým na Cypre, ale aj na Islande. Na Cypre a v Grécku banky zachraňovala Európska centrálna banka, ktorá do nich naliala nové peniaze. Vkladatelia zažili dočasne zatvorené banky, denné limity na výbery z bankomatov, ale aj kapitálové kontroly.

Ďalším dosahom referenda by mohlo byť to, že Švajčiarska národná banka získa monopol nielen nad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.