StoryEditor

Ekonóm: Zlatá éra startupov je na konci, prišli o dôveru investorov

14.10.2019, 00:00
Startupy dlho ťažili z politiky lacných peňazí centrálnych bánk, tvrdí pre HN Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund.

Svetové startupy zažívajú ťažké obdobie. Investori sa im otáčajú chrbtom, ich hodnota sa prepadáva. Kde vidíte dôvody takéhoto vývoja?
Myslím si, že zlatá éra startupov je skutočne na konci. A to preto, že dochádza k ochladzovaniu globálnej ekonomiky v dôsledku obchodných vojen, spomaľovania Číny a hrozieb typu tvrdého brexitu. Preto je dôvera medzi investormi menšia. Prirodzene, znižovanie dôvery sa týka aj investorov do startupov. Pozorujeme, že sa čoraz častejšie objavujú prejavy nervozity. To je prvý zásadný dôvod.

A tie ďalšie?
Druhým dôvodom je to, že startupy dlho ťažili z politiky lacných peňazí centrálnych bánk. Hoci však táto politika pokračuje aj naďalej, už nemá také účinky. Napríklad Európska centrálna banka sa chystá v novembri spustiť ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie. Efekty tohto opatrenia sú však už do značnej miery vyčerpané. To znamená, že kvantitatívne uvoľňovanie už nemá taký podporný efekt na ekonomiku, aký malo pred piatimi či siedmimi rokmi. Pretože to jednoducho funguje na báze akejsi drogy. Keď ju podávate príliš dlho, tak jej účinok klesá. A presne to sa teraz s lacnými peniazmi deje.

Niektorí analytici porovnajú súčasnú situáciu startupov s technologickou bublinou nazývanou ako dot.com, ktorá spľasla pred 19 rokmi...
Takéto porovnanie by podľa mňa bolo veľmi ťažké, keďže teraz je úplne iné obdobie. Prirodzene, niektoré prvky sú zhodné. Napríklad to, že trh je nadhodnotený. Vtedy však firmy nevytvárali žiaden zisk. Boli to prázdne škrupinky. Dnes už zisk vytvárajú, len jeho odhad bol príliš nadhodnotený. Očakávania boli skrátka priveľké a teraz dochádza k určitému vytriezveniu.

Takže neočakávate podobný výsledok ako vtedy?
Určite nie. Rozhodne si nemyslím, že sa to skončí tak, ako v roku 2000, teda nejakým veľkým spľasnutím technologickej bubliny. Investori teraz budú oveľa opatrnejší. Áno, budeme aj naďalej vidieť podobné prípady zlyhania, ako to bolo pri spoločnosti WeWork. Optimizmus všeobecne opadne. Neočakávam však, že dôjde k zásadnému spľasnutiu megabubliny ako na začiatku tisícročia.

Môže byť súčasná situácia signálom blížiacich sa problémov celej ekonomiky, prípadne novej recesie alebo krízy?
Je to jeden zo symptómov prichádzajúceho ekonomického ochladenia, to určite áno. No zatiaľ by som o recesii alebo kríze nehovoril.

01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 02 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor)
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
28. apríl 2024 06:45