Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2013, 09:44

Strach z Taperingu opäť rastie

Stredajší obchodný deň sa veľmi nelíšil od toho utorkového, veď drvivá väčšina akciových indexov klesala a výnosy z dlhopisov rástli. Červený deň bol spôsobený číslami z americkej ekonomiky. Tie od začiatku týždňa prekonávajú odhady analytikov a zdá sa, že Tapering je opäť na spadnutie.

Veľmi dôležitý bol údaj o tvorbe pracovných miest mimo poľnohospodársky sektor v Spojených štátoch, ktorý pravidelne prináša agentúra ADP. Nemá síce takú váhu ako piatkové NFP od štatistického úradu, no výrazný odklon od odhadov dokáže zamiešať kartami v rukách investorov. Prekvapujúcich až 215 tisíc nových pracovných pozícii okamžite poslalo celé spektrum indexov nadol, nakoľko podporuje možnosť redukcie mesačných nákupov dlhopisov zo strany FED-u. Takto pozitívne číslo sme tu nemali od januára, kedy to ešte s ekonomikou USA nevyzeralo až tak „priaznivo" ako v aktuálnej situácii.

Čo však prekvapilo zrejme ešte výraznejšie, sú predaje nových domov. V novembri ich bolo predaných až 444 tisíc, hoci analytici čakali iba číslo 432 tisíc. To poukazuje na to, že spomalenie oživovania v stavebníctve bolo iba dočasné, a tento, jeden z kľúčových sektorov ekonomiky, sa dostáva znova na výslnie. Od hlbších prepadov indexy zachránil azda iba ISM index nákupných manažérov v nevýrobnej sfére, ktorý podliezol očakávanie trhu 55.4 bodu, keď dosiahol len na 53.9 bodu. Napriek nižšej hodnote sú čísla na 50 vnímané trhom ako pozitívne pre ďalší ekonomický rast.

A hoci to tak v poobedných hodinách vôbec nevyzeralo, americké akciové indexy dokázali po skúpení prepadov uzavrieť zmiešane: Dow -0.15 %, S&P -0.13 % , Nasdaq +0.02 %.

Výnosy z amerických štátnych cenných papierov taktiež vnímajú vznášajúcu sa možnosť Taperingu  a vzrástli už na 2.85 %. Zdá sa teda, že znova smerujú nad rizikovú hranicu 3 %, čo na druhej strane nie je pre ekonomiku vôbec pozitívne. Darilo sa prekvapujúco komoditám, keď zlato pridalo 1.80 %, striebro 3.60 % a ropa 1.21 %.

Napriek koktejlu špekulácii o prípadnom Taperingu už v tomto mesiaci, alebo až v marci budúceho roka, je zaujímavé pozrieť sa na vývoj investičných odporúčaní v newsletteroch finančných spoločností. Až 57.1 % z nich hovorí o očakávanom pokračujúcom raste akciových indexov v nasledujúcich 4 mesiacoch, čo je takmer na úrovni z apríla 2011. Len pripomíname, že keď sa naposledy tento údaj dostal nad 60 %, písal sa október 2007 a vstupovali sme do medvedieho trhu..

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.