Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2014, 09:55

Fed prekvapil jastrabím tónom

Obchodovanie v strede týždňa bolo zo začiatku pomerne dosť nezáživné, investori vyčkávali na FOMC Minutes, alias  zápisnicu z júlového zasadnutia Fedu. Ráno sme videli len dáta PPI z Nemecka, ktoré potvrdili dezinflačný trend v Eurozóne (-0.1% m/m a -0.8% y/y). EURUSD však na dáta extra nereagoval a pokračoval v pomalom poklese pod 1.3300. Z UK sme sa dočkali ešte zápisnice BoE, ktorá odhalila prekvapenie z minulého zasadnutia BoE. Až dvaja členovia z deviatich (konkrétne McCafferty a Weale) boli za zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov na 0.75% zo súčasnej úrovne 0.5%. Kábel však skoršie navýšenie sadzieb už do cien započítal a tak sme ani tu nevideli veľkú reakciu.

S otvorením US trhov sa trejderi sústredili už na spomínanú zápisnicu. Tá vyšla o 20.00 CET a taktiež priniesla jemné prekvapenie. Odhalila, že väčšina guvernérov FOMC je za skoršie zvyšovanie sadzieb, než predpokladá trh a taktiež niektorí guvernéri vyjadrili nespokojnosť s aktuálnym stavom forward guidance. Market to vyhodnotil ako celkom hawkish tone a tak na trhu nastala aj presne taká reakcia. Akcie, zlato a dlhopisy poklesli, darilo sa zelenej bankovke. EURUSD sa dostal už pod 1.3270, Kábel sa aj napriek hawkish Boe Minutes zosunul pod 1.6600 a USDJPY poskočilo na 103.70. Doláru sa tak vskutku darí a býčí trend pokračuje aj naďalej. Jediným trhom, ktorý zaznamenal korekciu, boli samozrejme akcie. Indexy sa z jemného poklesu po zápisnici spamätali a dip bol veľmi rýchlo skúpený, pričom sa im podarilo vytvoriť aj nové denné maximá. Pomohol tomu prepad na VIXe a samozrejme aj toľko milovaný Carry Jen, ktorý sa dostal na štvormesačné maximá (už spomínaných 103.70). Zelený close tak už bol samozrejmosťou: INDU +0.36%, SPX +0.26%, NDX +0.02%.

Americké desať ročné dlhopisy skončili jemne v červenom, výnos poskočil na 2.426%. HYG bez zmeny na 94.30, čo je 20 centov pod historickými maximami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.