Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Stredobodom pozornosti utorkového obchodovania sa stala ruská humanitárna pomoc vyslaná k východným hraniciam Ukrajiny. Konvoj pozostávajúci z 280 nákladných vozidiel, dvetisíc metrických ton potravín, liekov a pitnej vody smeruje do mesta Luhansk, ktoré je už desať dní obkľúčené ukrajinskými vojskami. Ukrajinský predstavitelia zamietli ich vstup na Ukrajinu a prípadné prekročenie hraníc bude považované za intervenciu z ruskej strany. Risk-off náladu podporujú aj protichodné vyjadrenia o ukončení vojenských cvičení v blízkosti Ukrajiny, kde vraj ruských vojakov skôr pribúda ako ubúda.

Situácia sa tak vyostruje a zodpovedá jej aj vývoj na amerických a európskych akciových trhoch. Svetové akciové indexy sú po dvoch zelených dňoch opätovne vypredávané. Eurostoxx 50 uzatváral so stratou 0.78 %, francúzsky CAC 40  -0.85 % a britský FTSE 100 takmer bez zmeny. Najviac si odpísal nemecký DAX ovplyvnený negatívnymi makroekonomickými údajmi uverejnenými Centrom pre európsky ekonomický výskum (ZEW), ktorý stratil 1.21 %. Wall Street v strate otváral a v strate aj zatváral. DJIA -0.06 %, S&P 500 -0.16 %, NDX 100 -0.13 %, Russell 2000 -0.78 %.

Zaujímavý vývoj sme mohli pozorovať na komoditách. Zlato v úvode americkej seansy vyskočilo až na 1318 USD za trójsku uncu a následne sa prepadlo k otváracím úrovniam. Ku sklonku dňa sa zlato obchodovalo na úrovni 1309.70, +0.09 %. Cena ľahkej ropy WTI v utorok poklesla o 0.77 % na 97.32 USD/barel.

Z FX trhu sme v utorok sledovali najmä vývoj kráľovského menového páru. EURUSD po započítaní negatívnych výsledkov prieskumov ZEW poklesol k denným minimám na úrovni 1.3335, kde sa nachádza silný support, zaktivovali sa nákupné bidy a dip bol skúpený. EURUSD sa podarilo vymazať takmer celé intradenné straty a končí obchodovanie okolo 1.3380. Kábel sa ponoril už ku 1.6750, no podobne ako pri EURUSD, aj tu bol prepad skúpený a libra nakoniec zatvára voči doláru nad 1.6800. USDJPY stále drží supportný level 102.00.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.