Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 11:08

Technologickí giganti sa dostávajú do problémov. Majiteľ Google hlási straty

V dôsledku daňovej reformy v Spojených štátoch sa americká spoločnosť Alphabet prepadla do straty.

Technologickí giganti sa dostávajú do problémov. Majiteľ Google hlási straty
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom internetového gigantu Google, sa vo štvrtom štvrťroku prepadla do straty kvôli jednorazovým nákladom súvisiacim s daňovou reformou v Spojených štátoch. Firma včera oznámila, že vykázala čistú stratu 3,02 miliardy dolárov po zisku 5,33 miliardy dolárov pred rokom.

Bez zahrnutia jednorazových položiek zarobila firma 9,70 dolára na akciu. Zisk však zaostal za očakávaniami analytikov, ktorí ho podľa prieskumu agentúry Reuters odhadovali v priemere na 9,98 dolára na akciu.

Celkové príjmy spoločnosti Alphabet sa vo štvrtom štvrťroku medziročne zvýšili o 24 percent na 32,32 miliardy dolárov. Príjmy z reklamy vzrástli o takmer 22 percent na 27,23 miliardy dolárov.

Včera hlásili straty aj spoločnosti Microsoft a Lenovo.Pripisujú to novej daňovej reforme a prepadu divízie mobilov.

Paradoxne firmy Apple a Amazon hlásia rekordné zisky.

Americká technologická spoločnosť Apple zvýšila štvrťročný čistý zisk medziročne o 12 percent na rekordných 20,1 miliardy dolárov (zhruba 16 miliárd eur). Predaj chytrých telefónov iPhone však zaostal za očakávaním, rovnako ako odhad tržieb pre ďalší štvrťrok.

Americký internetový obchod Amazon v štvrtom štvrťroku viac ako zdvojnásobil svoj zisk, ktorý sa vyšplhal na najvyššiu úroveň v histórii spoločnosti. Pomohla mu silná vianočná sezóna aj milióny nových klientov, ktorých sa mu podarilo získať, a tiež zmeny daňových zákonov v USA. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.