Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 20:18

"Vyvíja sa to. Pozeráme sa na to." Trumpov poradca potvrdil, že prezident vážne zvažuje kúpu Grónska

  • Poradcovia teraz čakajú na ďalšie inštrukcie od Donalda Trumpa, ako vážne by sa tým mali zaoberať.
  • Trump sa svojich poradcov niekoľkokrát pri rôznych neformálnych príležitostiach opýtal, či je nákup Grónska uskutočniteľný.
  • Reakcia dánskych politikov na túto informáciu bola napospol negatívna.
Grónsko
Zdroj: TASR/AP

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow v nedeľu potvrdil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa skúma možnosť nákupu Grónska a nie je to len nemiestny žart, ako si myslia dánski politici. Informoval o tom denník The Washington Post.

"Pozeráme sa na to"

"Vyvíja sa to. Pozeráme sa na to," povedal Kudlow v relácii Fox News Sunday. "Dánsko vlastní Grónsko. Dánsko je spojenec. Grónsko je strategické miesto ... Len hovorím, že prezident, ktorý niečo vie o kupovaní nehnuteľností, sa na to chce pozrieť," uviedol poradca.

​O želaní Trumpa, aby USA kúpili Grónsko, ktoré je dánskym autonómnym územím, informoval v polovici tohto týždňa ako prvý denník The Wall Street Journal.

Dvaja ľudia, ktorí o záležitosti vedia priamo, pre Washington Post povedali, že Trump o tomto svojom nápade hovoril už niekoľko týždňov.

Čakajú na ďalšie inštrukcie

Podľa nich jeho poradcovia teraz čakajú na ďalšie inštrukcie, ako sa rozhodnú, ako vážne by sa tým mali zaoberať.

Wall Street Journal vo štvrtok napísal, že Trump sa svojich poradcov niekoľkokrát pri rôznych neformálnych príležitostiach opýtal, či je nákup Grónska uskutočniteľný.

Grónsko
Zdroj: TASR/AP

Zaujali ho tamojšie bohaté nerastné zdroje a značný geopolitický význam. Niektorí ľudia z prezidentovho okolia podľa denníka plán podporujú, iní ho považujú za bláznivú chiméru, ktorá má k realite ďaleko.

Reakcia dánskych politikov na túto informáciu bola napospol negatívna. Dánska vláda potom na svojom oficiálnom webe jasne konštatovala, že "Grónsko na predaj pochopiteľne nie je".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.