Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2019, 12:59 Aktualizované dňa 24.09.2019 o 13:48

Problém pre šéfa Volkswagenu: Prokuratúra ho obvinila z manipulácie s akciovým trhom

Herbert Diess podľa svojich právnikov zostane na čele koncernu.

Problém pre šéfa Volkswagenu: Prokuratúra ho obvinila z manipulácie s akciovým trhom
Zdroj: Reuters

Nemecká prokuratúra obvinila šéfa automobilky Volkswagen Herberta Diessa z manipulácie s akciovým trhom v súvislosti s emisným škandálom. Obvinenie sa týka aj bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a terajšieho predsedu dozornej rady Hansa Dietera Potscha, oznámila dnes prokuratúra v Braunschweigu.

Obvinení podľa nej zámerne neposkytli investorom včasné informácie o finančných dôsledkoch emisného škandálu, napísala agentúra Reuters.

"V rozpore so svojou zákonnou povinnosťou zámerne informovali kapitálový trh príliš neskoro o rozsiahlych finančných záväzkoch koncernu plynúcich z takzvaného dieselového škandálu, čím nezákonne ovplyvnili cenu akcií podniku na burze," uviedla prokuratúra v Braunschweigu.

Diess podľa svojich právnikov zostane na čele koncernu a bude sa voči obvineniu brániť všetkými zákonnými prostriedkami. Právnici upozorňujú, že Diess do Volkswagenu nastúpil až v júli 2015 a nemohol predvídať dôsledky škandálu na akciový trh.

​Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že zhruba do 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka.

​Akcie podniku v dňoch po odhalení škandálu oslabili až o 37 percent. Investori za tento prepad hodnoty akcií teraz požadujú odškodné.

Martin Winterkorn krátko po odhalení škandálu odstúpil z funkcie šéfa podniku. Potsch bol v čase škandálu finančným riaditeľom, už pred vypuknutím aféry bol však navrhnutý do čela dozornej rady. V októbri 2015 bol do tejto funkcie zvolený a zároveň opustil post finančného riaditeľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.