Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 10:38

Čipy prestali zarábať, prevádzkový zisk Samsungu výrazne klesol

Zisk Samsungu medziročne klesol už štvrtý štvrťrok za sebou.

Čipy prestali zarábať, prevádzkový zisk Samsungu výrazne klesol
Zdroj: Samsung Elektronics

Juhokórejskému výrobcovi elektroniky Samsung Electronics v treťom štvrťroku klesol prevádzkový zisk takmer o 56 percent na 7,78 bilióna wonov (5,9 miliardy eur).

Prepad spôsobil slabý výkon v divízii čipov, naopak predaj inteligentných telefónov, obrazoviek a televízorov sa zvýšil a zisk divízie mobilných telefónov bol najvyšší za šesť štvrťroku.

Výnosy sa znížili o 5,3 percenta na 62 biliónov wonov, oznámila dnes firma. Samsung je najväčším svetovým výrobcom polovodičov a inteligentných telefónov.

Prevádzkový zisk mobilnej divízie vzrástol o 32 percent na 2,9 bilióna wonov, čo je najviac od prvého štvrťroka 2018. Samsung ale varoval, že zisk divízie vo štvrtom štvrťroku klesne kvôli rastu nákladov na marketing a slabšiemu predaju vlajkových modelov po prudkom raste ich predaja po uvedení na trh. Samsung tak zmaril nádeje analytikov, že jeho nové modely mu pomôžu vrátiť sa k rastu.

Konkurenčné Apple naopak v stredu poskytolo pozitívny výhľad predaja svojich iPhonov. Investori dúfali v oživenie mobilnej divízie Samsungu, ktorá mala kedysi na zisku firmy polovičný podiel. Čipová divízia totiž stagnuje kvôli nadmerným dodávkam na trhy a slabému globálnemu dopytu.

​K najlepšiemu zisku mobilnej divízie za šesť štvrťroku prispel vysoký predaj telefónu Galaxy Note 10, ktorý oživil po škandále okolo explózií batérií z konca roka 2016.

Viceprezident firmy pre mobilnú komunikáciu I Čong-min ale varoval pred spomalením v mobilnej divízii kvôli pretrvávajúcemu neistému globálnemu makroekonomickému prostrediu . Na budúci rok ale Samsung vsádza na rast trhu s telefónmi piatej generácie (5G) a so sklápacími telefóny.

Odbyt chytrých telefónov Samsungu sa podľa výskumnej spoločnosti Strategy Analytics v treťom štvrťroku zvýšil o osem percent na 78,2 milióna. Predaj iPhonov naopak o tri percentá klesol.

Predaj Samsungu podľa analytikov podporili americké sankcie na čínsku spoločnosť Huawei, ktoré mali negatívny dopad na predaj telefónov tejto firmy na zahraničných trhoch.

Prevádzkový zisk polovodičovej divízie Samsungu, ktorá je hlavným zdrojom zisku celej skupiny, sa znížil o štvrtinu na 3,1 bilióna wonov. Čipovú divíziu od konca minulého roka trápi prepad cien pamäťových čipov DRAM a NAND kvôli nadmerným dodávkam na trhy a kvôli poklesu globálneho dopytu po elektronike.

Na rozdiel od mobilnej divízie čaká Samsung budúci rok oživenie v čipovej divízii vďaka dopytu od výrobcov dátových centier a telefónov pre siete novej generácie 5G.

Zisk Samsungu medziročne klesol už štvrtý štvrťrok za sebou a očakáva sa, že v tomto štvrťroku zaznamená ďalší pokles, uviedla agentúra Reuters. Podľa analytikov by sa ale budúci rok mali výsledky zlepšiť, najmä vďaka vysokému predaju čipov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.