Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 14:32

Briti prikývli Huaweiu. Washington to môže nahnevať

Rozhodnutie dovoliť Huaweiu budovať v Británii 5G siete by mohlo narušiť vzťahy medzi Londýnom a Washingtonom.

Briti prikývli Huaweiu. Washington to môže nahnevať
Zdroj: Reuters

Británia povolí čínskej spoločnosti Huawei Technologies obmedzený podiel na budovaní mobilných sietí piatej generácie (5G). Informovala o tom dnes britská vláda.

Huawei sa nesmie podieľať na budovaní bezpečnostne dôležitých sietí, ďalej sietí na miestach, ako sú vojenské základne či jadrové elektrárne, a jadrá siete. Čo sa týka zvyšku pokrytia, nemôže prekročiť hranicu 35 percent. Čínsky podnik rozhodnutie britskej vlády víta.

Rozhodnutie by ale mohlo narušiť vzťahy Londýna a Washingtonu. Spojené štáty totiž Huaweiu pre podozrenie zo špionáže pre čínsku vládu z budovania svojich sietí 5G vylúčili a k ​​rovnakému postupu sa snažia prinútiť aj svojich spojencov. Britská vláda čínsku spoločnosť konkrétne nemenovala, rozhodnutie sa týka "vysoko rizikových dodávateľov".

​Obmedzená pôsobnosť firmy Huawei pri budovaní sietí 5G je podľa zdrojov Reuters "vykalkulovaným kompromisom", ktorý môže Londýn predložiť Washingtonu ako tvrdé opatrenie a ktoré zároveň prijmú britskí operátori, ktorí už vybavenie čínskej spoločnosti používajú.

​Huawei je najväčším svetovým výrobcom telekomunikačných zariadení. Firma tvrdí, že ju Spojené štáty chcú od britských sietí 5G odrezať preto, že žiadna americká firma nemôže ponúknuť vhodnú technológiu za konkurencieschopnú cenu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.