Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2020, 11:37

Taliansko ide cestou "masívnej šokovej terapie". Koronavírus ho môže stiahnuť do novej recesie

Taliansko zasiahla epidémia najtvrdšie v rámci Európy. Počet úmrtí dosiahol už 366.

Taliansko ide cestou "masívnej šokovej terapie". Koronavírus ho môže stiahnuť do novej recesie
Zdroj: Reuters

Talianska vláda bude pokračovať vo zvyšovaní výdavkov na „masívnu šokovú terapiu“, aby vykompenzovala vplyv epidémie koronavírusu na ekonomiku. Vyhlásil to v pondelok premiér Giuseppe Conte v rozhovore pre denník La Repubblica.

„Nezastavíme sa. Použijeme masívnu šokovú terapiu. Využijeme všetky ľudské a ekonomické zdroje, aby sme sa dostali z tejto krízovej situácie,“ povedal Conte a dodal, že vláda využije „v plnom rozsahu“ flexibilitu, ktorú jej umožňujú európske rozpočtové pravidlá.

Podľa neho si Európa nemôže myslieť, že mimoriadnu situáciu je možné zvládnuť s bežnými prostriedkami. Taliansky premiér bez ďalších podrobností uviedol, že jeho koaličná vláda skúma rôzne možnosti. Dodal, že sa stretne aj so zástupcami opozície, aby prediskutovali nové ekonomické opatrenia.

Rím v nedeľu schválil bezprecedentnú karanténu a zablokoval väčšinu svojho bohatého severu vrátane finančného centra v Miláne, v snahe zastaviť takýmto drastickým spôsobom šírenie koronavírusu.

Taliansko zasiahla epidémia najtvrdšie v rámci Európy. Počet úmrtí dosiahol už 366 a celkový počet nakazených sa zvýšil na 7375 osôb.

Minister hospodárstva Roberto Gualtieri minulý týždeň sľúbil opatrenia v hodnote približne 7,5 miliárd eur na pomoc ekonomike zasiahnutej epidémiou. To povedie k zvýšeniu rozpočtového deficitu v tomto roku na 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z doterajších 2,2 percenta HDP.,

Burza dnes otvorila 

Európska komisia v sobotu oznámila Taliansku, že jeho dodatočné výdavky v reakcii na koronavírus nebude brať do úvahy pri posudzovaní dodržiavania rozpočtových pravidiel. Tie umožňujú dočasnú odchýlku od cieľov v oblasti deficitu v prípade mimoriadnych udalostí vrátane závažnej hospodárskej recesie a veľkých prírodných katastrof.

Milánska burza, ktorej index klesol o 17 percent od vypuknutia krízy, sa v pondelok napriek karanténe „normálne otvorila“. Nemenovaný obchodník však varoval, že očakáva „násilné výpredaje“.

Talianske banky koncom minulého týždňa požiadali európske úrady, aby v ich prípade zmiernili pravidlá pre zlyhané úvery najmenej na šesť mesiacov, keďže epidémia koronavírusu zasiahla hospodárstvo a s ním aj krehké zotavovanie finančného sektora.

Nová recesia

Očakáva sa, že koronavírus stiahne Taliansko do novej recesie. Bankám v krajine tak hrozí nárast nových nesplácaných pôžičiek po rokoch tvrdej práce na likvidácii hromady zlyhaných úverov z čias finančnej krízy pred vyše 10 rokmi.

Talianska ratingová skupina Cerved už varovala, že riziká bankrotu sa môžu v prípade menších firiem až zdvojnásobiť, ak kríza potrvá celý rok.

Na zmiernenie týchto rizík popredné talianske banky ponúkajú odklad splátok firmám, ktoré zasiahol vírus. Epidémia totiž spôsobila narušenie dodávateľských a distribučných reťazcov, rušenie objednávok a aj nedostatok zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.