Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2020, 11:55

Po prvej globálnej recesii nás čaká ďalšia, ešte hlbšia, predpokladajú analytici

Hromadiace sa dlhy môžu svetovú ekonomiku strhnúť do druhej recesie.

Po prvej globálnej recesii nás čaká ďalšia, ešte hlbšia, predpokladajú analytici
Zdroj: Reuters

Hoci globálna ekonomika teraz čelí recesii, ktorá bude podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) zrejme najhlbšia od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia, mohla by neskôr prísť ďalšia, ešte hlbšia recesia. Predpovedá to analytická spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU).

Vlády mnohých krajín teraz vyčleňujú bilióny dolárov na podporu svojich ekonomík. A práve hromadiace sa dlhy môžu svetovú ekonomiku strhnúť do druhej recesie.

MMF vo svojom jarnom výhľade svetovej ekonomiky v utorok uviedol, že tento rok očakáva prepad globálnej ekonomiky o tri percentá. EIU varuje, že úverová kríza vlád sa slabou rozvahou môže spustiť druhú recesiu.

​"Mnoho európskych krajín, ktoré patria k tým najviac postihnutým pandémiou, ako je Taliansko a Španielsko, malo slabú fiškálnu pozíciu už pred pandémiou," konštatovala Agathe Demaraisová z EIU.

"Potenciálna dlhová kríza v ktorejkoľvek z týchto krajín by sa rýchlo rozšírila do ďalších rozvinutých krajín a rozvíjajúcich sa ekonomík a strhla by svetové hospodárstvo do ďalšieho poklesu, možno ešte horšie," dodala.

Analytická spoločnosť EIU to síce nepovažuje za svoj hlavný scenár, ale po druhej alebo dokonca tretej vlne pandémie by bol realistickejší.

Podľa EIU je nepravdepodobné, že sa spotrebiteľský dopyt obnoví na úroveň pred krízou hneď po uvoľnení sociálneho odstupu a znovuotvorení podnikov.

Dodávateľské reťazce môžu zostať narušené, pretože jednotlivé krajiny budú reštrikcie uvoľňovať v rôznom čase. Globálna ekonomika sa tak bude zotavovať len pozvoľne, dodáva EIU.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.