Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2019, 12:55 Aktualizované dňa 25.11.2019 o 14:37

NBS dvíha varovný prst: Dlhy Slovákov rastú, zisky bánk klesajú

Ziskovosť bánk na Slovensku skĺzla medzi najhoršie v regióne strednej a východnej Európy.

NBS dvíha varovný prst: Dlhy Slovákov rastú, zisky bánk klesajú
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zadlženosť slovenských domácností sa po poklese úrokových sadzieb zvyšuje nadmerným tempom a v hlavných vekových kategóriách má dlhy viac ako 70 percent zamestnaných Slovákov.

Bankám však pokles úrokových marží zvyšuje citlivosť voči negatívnym trendom a ich ziskovosť skĺzla medzi najhoršie v regióne strednej a východnej Európy.

Upozornila na to dnes Národná banka Slovenska, ktorá pripravila ďalšie opatrenia na sprísnenie podmienok pre poskytovanie komerčných bankových úverov spotrebiteľom.

NBS upozorňuje na riziká

"Národná banka Slovenska dvíha prst. Upozorňuje na možné riziká. Hrozí, že sa opätovne posilnia riziká spojené s nadmerným rastom zadlženosti domácností," povedal novinárom člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček, ktorý spomenul zrýchlenie tempa rastu úverov na bývanie tento rok na jeseň. Dôvodom je pokles trhových úrokových sadzieb v eurozóne.

Banky na Slovensku začali ponúkať klientom úvery na bývanie s ročnou úrokovou sadzbou pod hranicou jedného percenta.

NBS pripravila nové opatrenia na zabránenie nadmerného rastu zadlženosti Slovákov. Od budúceho roka sa až na výnimky zníži maximálny podiel splátky úveru na príjme žiadateľa o pôžičku.

Podľa NBS bude mať tento krok len mierny dopad na dostupnosť úverov a zníži rizikovosť nových pôžičiek. 

Kritika bankového odvodu

Národná banka tvrdí, že je pre banky kvôli klesajúcim maržiam stále ťažšie udržať predchádzajúcu úroveň ziskovosti, ktorá už klesla pod úroveň v strednej a východnej Európe.

NBS zopakovala kritiku voči plánom vlády predĺžiť na neurčito a od budúceho roka zdvojnásobiť sadzbu osobitného odvodu, ktorý platia peňažné ústavy. "Zvýšenie bankového odvodu a najmä jeho dlhodobé ponechanie predstavuje riziko pre stabilitu sektora," povedal Dvořáček. Dodal, že spomínaný odvod dosiahne tretinu minuloročného zisku celého bankového sektora.

Posledné čísla zo septembra podľa NBS ukazujú, že zisk medziročne klesol o päť percent. Rentabilita vlastného kapitálu klesla  pod 8 percent. Centrálna banka varuje, že hrozí odliv kapitálu, ktorý by mal dosah na financovanie ekonomiky. 

Šéf Smeru Robert Fico pri predstavovaní zvýšenia bankového odvodu na začiatku novembra tvrdil, že bankový sektor na Slovensku vykazuje nadmernú ziskovosť. 

"Banky budú povinné platiť odvod aj keď budú v strate. Pozorne sa pozeráme, ako bude na tento vývoj reagovať Európska centrálna banka. V týchto hodinách ECB finalizuje stanovisko, ktoré bude kritické," tvrdí Vladimír Dvořáček.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.