Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 16:13

Matovičova manželka mala investovať milióny do krachujúcej Arcy. Možno to je pravda, reagoval premiér

Vklad Pavlíny Matovičovej do Arca Capital mohol dosiahnuť 10 miliónov eur. Premiér sa odvoláva na zrušené bezpodielové vlastníctvo.

Matovičova manželka mala investovať milióny do krachujúcej Arcy. Možno to je pravda, reagoval premiér
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Manželka predsedu vlády Pavlína Matovičová mala investovať do finančnej skupiny Arca Capital, ktorá sa vplyvom koronakrízy ocitla v problémoch. Na základe vlastných informácií o tom na svojom webe píše týždenník Plus 7 dní.

Arca koncom júna požiadala na základe ustanovení Lex Corona o dočasnú ochranu pred veriteľmi.

​V septembri potom predseda predstavenstva a väčšinový spoluvlastník investičnej skupiny Rastislav Velič pre Denník N priznal, že Arca nevyplatí v plnej miere všetky svoje záväzky v hodnote stoviek miliónov eur a chce dosiahnuť reštrukturalizáciu pod ochranou súdov.

Matovičovi to je jedno

Podľa Plus 7 dní mohol vklad Matovičovej dosiahnuť 10 miliónov eur. Premiér uviedol, že s manželkou majú 14 rokov zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo, preto nevie, v akej banke a za aké úroky má jeho žena uložené peniaze.

"Prepáčte, niekto vám podsunul nejaké bludy a ja teda kvôli tomu Pavlínku otravovať nebudem. Štrnásť rokov sa absolútne nemiešam do toho, kam sa Pavlínka rozhodne investovať, a túto tradíciu budem poctivo dodržiavať naďalej. A keď to nezaujíma mňa, nevidím prinajmenší dôvod, aby to zaujímalo niekoho iného," reagoval na ďalšie otázky Igor Matovič.

Premiér čelil otázkam na investičné aktivity svojej manželky aj na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní vlády. "Nerozumiem, prečo by som sa mal k tomu vyjadrovať. Čo moja manželka urobí so svojimi riadne zdanenými peniazmi, mi je úplne jedno," povedal, pričom sa opäť odvolával na zrušené bezpodielové vlastníctvo.

"Možno to je pravda, čo hovoríte, možno nie," dodal.

Očista alebo koniec?

Budúcnosť krachujúcej finančnej skupiny načrtla advokátska a insolvenčná kancelária LANGMEIER & CO, ktorá pripravuje pomoc nezabezpečeným veriteľom Arcy.

Ak bude spustené konkurzné konanie, dôjde k reorganizácii celej skupiny, prípadne ku konkurzu.

"To zjednodušene znamená, že buď prejde táto skupina očistným procesom, ktorého súčasťou bude pravdepodobne čiastočný odpis pohľadávok (najmä nezabezpečených, ako sú pohľadávky zo zmeniek), prípadne dôjde k situácii, kedy budú predávané jednotlivé podniky tejto skupiny. V rámci konkurzu by potom nepochybne došlo k predaju jednotlivých podnikov skupiny, ako aj ďalšieho majetku a činnosť skupiny by bola ukončená. Z výťažku speňaženia by potom boli uspokojovaní jednotliví veritelia," píše advokátska kancelária.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.